Įrašas paskelbtas: 2012.04.19
Spynos šarvo durims

Lietuvoje jau daugiau nei 18 metų gaminamos taip vadinamos šarvuotos durys. Tokio tipo durų tradicija į Lietuvą atėjo iš Italijos, kur jos gaminamos nuo septintojo praėjusio amžiaus dešimtmečio. Galima sakyti, kad lietuviškos šarvuotos durys panašios į itališkas ir labai skiriasi tarkime nuo tų, kokios gaminamos Vokietijoje ar Skandinavijoje. Skiriasi savo konstrukcija, išorės apdaila ir labiausiai spynomis.

Lietuvoje jau keliolika metų šarvuotose duryse kaip taisyklė naudojamos 2 spynos: galinga itališko tipo spyna su keliais dideliais skląsčiais ir kartu skandinaviško tipo spyna.

 

Taigi kaip teisingai pasirinkti spynas savo šarvo durims?

Šiame straipsnyje pateiksiu pagrindines rekomendacijas, kuriomis vadovaujantis Jūsų durys tikrai bus saugios kiek tai lemia spynos. Be abejonės durų saugumą labai lemia pačios durys, jų konstrukcija, naudojamos medžiagos ir pan. Tad nereiktų galvoti, kad pasirinkus geras spynas durys automatiškai taps labai saugios. Pasirinkite ir patikimą durų gamintoją

Bendros taisyklės renkantis šarvuotų durų spynas:

 • Rinkitės duris su 2 spynomis. Kaip minėjau Lietuvoje ir galioja tokia tradicija dėti 2 spynas, tačiau kartais taupant pasirenkamos durys su 1 spyna – nuo to durų saugumas sumažėja.
 • Rinkitės tik sertifikuotas spynas – spynos saugumo sertifikatas parodo jos saugumo lygį. Rimti spynų gamintojai kaip taisyklė yra sertifikavę savo spynas ir jei spynos saugumo sertifikato nėra – tokia spyna kelia didelių abejonių. Europoje galioja EN12209 saugumo standartas spynoms, kur jų saugumo klasė yra nuo 1 iki 7. Kuo aukštesnė saugumo klasė tuo geriau. Lietuvos rinkoje yra parduodamos šarvuotų durų spynos, turinčios 7 saugumo klasę – tai itališko tipo galingos MOTTURA ir FIAM spynos. Aukščiausia matyta skandinaviškos spynos saugumo klasė yra 5 – tokią turi kai kurios Vokietijos kompanijos DORMA spynos.
 • Taigi jei durys su 2 spynomis, viena jų (paprastai ji būna apačioje) kaip taisyklė būna skandinaviško tipo. Dažniausiai naudojama tokios spynos versija kai iš išorės spyna užrakinama raktu, o iš vidaus – užsuktuko pasukimu. Tai labai patogu, nes įėjus į būstą nereikia ieškoti rakto – užtenka pasukti vidinį užsuktuką ir durys bus užrakintos. Renkantis iš skandinaviško tipo spynų rekomenduojama atkreipti dėmesį į du dalykus:
 • rinkitės spyną patentuotais raktais – tai tokie raktai, kurių kopiją galima padaryti tik tam tikrose raktų dirbtuvėse ir tik pateikus raktą ir identifikacinę kortelę, kuri patvirtina, kad esate teisėtas rakto savininkas;
 • spynos šerdelė turi būti apsaugota nuo atrakinimo Europoje paplitusiu “bumping” būdu, o taip pat nuo pragręžimo, visrakčio. Spynų šerdelių saugumą reglamentuoja Europos standartas EN1303, kur spynų cilindrų saugumo klasės nuo 1 iki 6. Į saugias duris rekomenduojama rinktis 6 saugumo klasės cilindrus;
 • rinkitės spyną su kabliu – tai yra tokią, kurioje vietoje mums įprasto liežuvėlio išlenda kablys. Tokia spyna labai padidina šarvuotų duru saugumą;
 • rinkitės sertifikuotą 4 arba 5 saugumo klasės spyną;
 • spynos korpusas turi būti apsaugotas nuo pragręžimo grūdinto ar dar geriau manganinio plieno plokštele;

 

 • Pagrindinė saugumo prasme spyna šarvo duryse iš 2 naudojamų paprastai būna itališko tipo su keliais galingais skląsčiais ir rakinanti 3 kryptimis: horizontaliai, į viršų ir į apačią. Itališko tipo spynos būna dviejų rakinimo sistemų:
  • spynos taip vadinamu seifiniu raktu – tai saugus sprendimas už salyginai nedidelę kainą.

  Tačiau tokio rakto spyna turi trukumų:

  • seifinis raktas yra lengvai kopijuojamas;
  • sefinisraktas nepatogus nešioti nes yra didelis;
  • pastaruoju metu Europoje paplito spynų seifiniu raktu atrakinimo metodas, dar vadinamas KGB metodu, kai turint nesudėtingą instrumentą galima per kelias minutes be triukšmo atidaryti beveik visas seifiniu raktu rakinamas spynas. Tai tapo labai didelė problema 2010 metais, tačiau jau 2011 kai kurie gamintojai, pavyzdžiui italų MOTTURA sureagavo ir pagamino spynas, apsaugotas nuo atrakinimo šiuo metodu. Suprantama, kad visos iki 2010 metų pagamintos spynos seifiniu raktu yra labai pažeidžiamos;
  • norint išvengti beveik visų seifinio rakto trūkumų vis labiau naudojamos cilindrinės itališko tipo spynos. Ta tendencija labai aiški Europoje, tačiau ir Lietuvoje ji jaučiama. Cilindrinės spynos turi tik vieną trūkumą: pasiekti didelį saugumo lygį cilindrinėje spynoje visada kainuoja daugiau nei tai padaroma seifiniu raktu rakinamoje spynoje. Tačiau gerai sukomplektuota cilindrinė spyna bus saugesnė nei seifiniu raktu rakinama.

Patarimai renkantis itališko tipo spyną:

 • rinkitės sertifikuotas spynas, kurių korpusai turėtų 7 saugumo klasę – Lietuvos rinkoje tai MOTTURA ir FIAM spynos.
 • jei spynos cilindrinės, tai spynų cilindrai turėtų irgi būti sertifikuoti ir turėti 6 saugumo klasę, patentuotus, tai yra apsaugotus nuo nelegalaus kopijavimo raktus, o taip pat būtų apsaugoti nuo atrakinimo “bumping” metodu, visrakčiu,
  apsaugoti nuo pragręžimo. Lietuvos rinkoje tai MOTTURA, EVVA, DORMA, ISEO cilindrai.
 • jei tai spyna seifiniu raktu – rinkitės spynas apsaugotas nuo atrakinimo taip vadinamu KGB metodu. Lietuvoje tokią apsaugą 2012 metų pradžiai turi šios spynos: MOTTURA, DIERRE.
 • cilindrinės spynos visada turėtų turėti grūdinto plieno apsaugą spynų cilindrams (net jei jie patys yra apsaugoti nuo pragręžimo).
 • spynų korpusai turi būti apsaugoti nuo pragręžimo 2 mm. manganinio plieno plokštele.
 • cilindrinių spynų korpusai pageidautina turi turėti apsaugas, kai sulaužius spynos cilindrą, spyna užsiblokuoja.
 • Naudokite naktines sklendes, kurios rakinamos tik iš vidaus. Tokios sklendės kainuoja nedaug, bet saugumą padidina ženkliai nes potencialus įsilaužėlis net nežino, kad tokia sklendė yra ir bent jau esant namuose durų saugumas ženkliai
  padidėja.
 • Naudokite grandinėles – tai toks dalykas, kuris leidžia duris atidaryti iki 10 cm ir yra labai aktualus pasibeldus tarkime nepažįstamam žmogui atnešus pvz laišką. Beje Lietuvos rinkoje yra ir taip vadinamos sklendės-grandinėlės,  kurios turi abi aukščiau paminėtas funkcijas viename.

             

Pabaigai galima būtų pasakyti, kad savo saugumu privalome rūpintis. Geros šarvuotos durys su saugiomis spynomis ženkliai padidina būsto saugumą. Vargu ar galima pateisinti žmonių nerūpestingumą kai savo turtu nesirūpinama tikintis, kad viskas gal bus gerai. Tik tenka sutikti daug žmonių atvykusių saugių spynų po jau įvykusios vagystės.

Andrius Pikelis

Apie autorių

Andrius Pikelis

UAB "MOTUSA" direktorius. Andrius jau 16 metų specializuojasi, saugių spynų srityje ir čia yra sukaupęs didelę patirtį. Per šį laikotarpį daugiau nei 200000 būstų Lietuvoje buvo apsaugoti Andriaus vadovaujamos kompanijos parduodamomis spynomis, elektroninėmis spynomis ir seifais.