Įrašas paskelbtas: 2012.02.27
Elektroninės spynos

Elektroninės spynos skirstomos į pagrindines grupes, kaip:
1. Elektromagnetinės spynos
2. Salenoidinės spynos
3. Motorinės spynos
4. Elektromagnetai

Elektromagnetinės spynos veikia elektromagneto pagalba ir atsirakina gavus impulsą iš elektroninio valdymo modulio (praėjimo kontrolės sistemos, telefonspynės ar panašaus įrenginio). Šį pogrupį galima išskirti į elektromagnetines sklendes ir elektromagnetines spynas.
Elektromagnetinės sklendės montuojamos staktoje ir leidžia arba blokuoja mechaninės spynos spragtuką. Paprastas valdymo principas, bet turi savų trūkumų – sklendės nevisada atsipalaiduoja gavusios impulsą jeigu yra įtempimas atidarymo kryptimi. Pavyzdžiui tarpinės stumia duris atidarymo kryptimi ir spynos spragtukas įtempęs sklendės mechanizmą.
Elektomagnetinė spyna montuojama duryse vietoj paprastos mechaninės spynos. Tai gali būti ir pridedama, išviršinė spyna ir įfrezuojama vidinė spyna. Abi jos veikia tuo pat principu – uždarant duris įtempiama spyruoklė, kuri, gavus impulsą, atpalaiduojama elektromagneto. Veikimo principas geresnis nei sklendės nes neužstringa esant durų įtempimui, bet pakankamai triukšmingas ir neilgaamžiškas – daug besitrinančių dalių ir spyruoklės įtempimui reikia uždarymo jėgos, duris reikia trenkti uždarant, būtinas durų pritraukiklis.

Salenoidinės spynos veikia elektroninės sankabos principu. Salenoidas sujungia arba atjungia spynoje rankenos, rakto ar panašių elementų veikimą, kurie iki to yra tarpusavyje nesujungti, neveiksnūs. Veikimo principas paprastas ir naudoja ypač mažai energijos, dėl ko labai paplitęs autonominių elektroninių spynų srityje. Salenoidinis mechanizmas naudojamas tiek salenoidinėse spynose, tiek salenoidinėse rankenose. Salenoidinės rankenos veikia tokiu pat principu, bet montuojamos ant paprastos mechaninės spynos ir sankabos principu sujungia arba atjungia rankenos mechanizmą.

Motorinės spynos veikia elektromotoro pagalba išstumiant arba sutraukiant spynos skląsčius ar/ir spragtuką. Tokios spynos pasižymi dideliu saugumu, nes gali valdyti sudėtingus skląsčių mechanizmus, bet taip pat vartoja daug energijos, reikalauja tikslumo duryse. Motorinės spynos leidžia elektronikos pagrindu valdyti labai didelio saugumo duris, kurioms kitu principu paremtas valdymas tiesiog neįmanomas. Taip pat motorinėms spynoms būtina numatyti rezervinį maitinimo šaltinį, nes ne visos motorinės spynos veikia be energijos, rankiniu būdu.

Elektromagnetas yra vienas iš paprasčiausių durų valdymo įrenginių tiek savo principu, tiek montavimu. Gavęs įtampą elektromagnetas, pritvirtintas prie durų staktos, pritraukia geležinę plokštelę, pritvirtintą prie durų varčios. Pritraukimo jėga varijuoja nuo 100 iki 1000 kg, bet dažniausiai yra pakankama, kad laikytų duris uždaras. Veikimo principas paprastas, bet elektromagnetai visada montuojami išviršiniu būdu, dažniausiai durų viršuje, rankenos pusėje. Laikant duris elektromagnetui ir traukiant jas už rankenos gaunasi laužimas įstrižai visos varčios ir dažniausiai apatinė varčios dalis turi kelių centimetrų laisvumą. Kad nebūtų tokio laisvumo reikia specialiai pritaikytos elektromagneto montavimui varčios konstrukcijos.

Visos elektroninės spynos yra aukščiau išvardintų principų variacijos, bet taip pat turi dvejopą veikimą – vienos dingus įtampai atsirakiną, kitos dingus įtampai užsirakina. Be įtampos užrakintos spynos vadinamos tiesioginio veikimo ir atsirakina tik gavusios impulsą, kas nulemia jų mažesnį energijos suvartojimą, bet ne visas jas leidžia palikti po įtampa ilgesnį laiką. Be įtampos atrakintos spynos vadinamos atvirkštinio veikimo ir užsirakina tik gavusios maitinimą. Jos suvartoja daugiau energijos, bet yra specialiai pritaikytos būti po įtampa ilgesnį laiką ir tinka naudoti evakuacinių praėjimų saugojimui. Pavyzdžiui elektromagnetas būna tik atvirkštinio veikimo, reta elektromagnetinė spyna gali būti atvirkštinio veikimo, motorinės spynos, dingus maitinimui, lieka toje padėtyje kurioje buvo iki to, o salenoidinės spynos gali būti tiek tiesioginio, tiek atvirkštinio veikimo. Išimtimi galima laikyti elektromagnetines sklendes, kurios gali būti tiek tiesioginės, tiek atvirkštinės.

Apie autorių

Dainius Misiulis

UAB MOTUSA projektų vadybininkas. Saugumo ir priešgaisrinės apsaugos srityje Dainius dirba jau daugiau nei 12 metų, per tą laiką apsaugojo tūkstančius privačių būstų bei administracinių patalpų durų. Specializuojasi seifų, elektroninės apsaugos bei elektroninių spynų srityje.