Įrašas paskelbtas: 2012.03.13
Centrinio rakto sistema. Kas tai?

Centrinio rakto sistema – tai galimybė vienu raktu atrakinti daugiau nei vienas duris, kurios yra rakinamos skirtingais raktais. Vienu raktu rakinamų durų skaičius gali būti nuo 2 iki kelių tūkstančių. Paprastai šnekant įsivaizduokime daugybę durų pastate ar Jūsų būste ir vietoje pundo raktų Jūs turite tik vieną raktą, kuris atrakina visas duris, kurias Jums leistina atrakinti, kito žmogaus raktas atrakina būtent jam leistinas atrakinti duris ir taip toliau.

Kitaip dar lietuviškai tokia sistema vadinama “vieno rakto sistema”, “karališkojo rakto sistema”, “generalinio rakto sistema” ir t.t. Taigi nėra vieningo lietuviško vertimo, tačiau angliškai tai vadinama “Master key system”.

Kokia nauda turėti tokią sistemą? Nauda paprasta – patogumas – nes Jums tereikia vieno spynos rakto vietoje to, kad nešiotumėtės pundą.

Centrinio rakto sistemos pasaulyje išpopuliarėjo penktajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje, nuo tada jos masiškai naudojamos Vakarų šalyse, kur praktiškai dedamos visur pradedant verslo objektu ir baigiant tarkime nedideliu privačiu butu, kur pavyzdžiui savininkas vienu raktu rakina įėjimo duris, kitas vidaus duris, garažo pakabinamą spyną, pašto dėžutę ir pan. Tuo tarpu ateinanti namų šeimininkė savo raktu rakina tik pavyzdžiui įėjimo durų spyną ir kokio techninio kambario durų spyną. Kitaip sakant Vakarų šalyse beveik nėra tokių objektų, kurių durų spynos nebūtų apjungtos į centrinio rakto sistemą.

Tačiau nors pasaulyje naudojama praktiškai visur, tenka pastebėti, kad Lietuvoje centrinio rakto sistema yra labai mažai paplitusi – net ne visi architektai žino, kad toks patogumas yra įmanomas ir masiškai naudojamas pasaulyje. Na, o net jei žinoma apie tokią galimybę, gana dažnai jos atsisakoma nes Lietuvoje įprasta viską daryti kuo pigiau, o į centrinio rakto sistemą apjungtos spynos, tiksliau sakant spynų šerdelės kainuoja kiek brangiau nei įprastos.

Kaip gaminamos centrinio rakto sistemos? Norint pagaminti centrinio rakto sistemą, pirmiausiai reikia užpildyti taip vadinamą centrinio rakto sistemos planą.
Plano esmė:
• horizontaliai surašomos visos durys / spynos (tiksliau spynų šerdelės),
• vertikaliai surašomi visi naudotojai (raktų savininkai),
• tada sudėliojamos varnelės kurias duris koks rakto savininkas gali rakinti.
Turint šitą informaciją pagaminama centrinio rakto sistema.

Centrinio rakto sistema suteikia šiuos privalumus:
• patogumas (turite vieną raktą).
Trūkumai:
• jeigu pametėte vieną taip vadinamą centrinį raktą, kuris rakino daug durų spynų, tada reikia keisti visų tų spynų šerdeles, nes kažkas suradęs pamestą raktą potencialiai galės atrakinti visas spynas, kurias jis rakino.
• ribotas lankstumas: tarkime žmogus vadovavo vienam departamentui, kur savo raktu galėjo atrakinti visas spynas tame departamente, tačiau po kiek laiko jis buvo paskirtas vadovauti dar ir kitam departamentui, kur jo raktas jau neberakina. Centrinio rakto sistemą išplėsti / pakeisti su apribojimais įmanoma, bet tai kainuoja ir kaip jau minėta tam yra dideli apribojimai.

Visų paminėtų trukumų galima išvengti. Kaip?

21 amžiaus sandūroje ir spynų srityje įvyko revoliucija, kuri akivaizdi vakarų pasaulyje ir jau pradeda atsirasti Lietuvoje. Jos esmė – mechaninio rakto atsisakymas ir masiškas keitimas elektroniniu raktu ir elektroninėmis spynomis – ir visa tai be laidų. Šios revoliucijos pradininkas – ispanų kompanija SALTO, kuri sukūrė elektronines rankenas, kuriomis pakeitus esamas mechanines rankenas Jūs turite elektroninę praėjimo kontrolės sistemą, kuriai nereikia laidų. Elektroninės spynos suteikia visus centrinio rakto sistemos privalumus, tačiau neturi paminėtų trūkumų. Tai yra elektroninės spynos leidžia panaikinti pamesto spynos elektroninio rakto galiojimą, bei pakeisti praėjimo planą vienu mygtuko paspaudimu ir kaip jau paminėta Jūs turite elektroninę praėjimo kontrolės sistemą be laidų.

Plačiau apie tai kitame straipsnyje.

Andrius Pikelis

Apie autorių

Andrius Pikelis

UAB "MOTUSA" direktorius. Andrius jau 16 metų specializuojasi, saugių spynų srityje ir čia yra sukaupęs didelę patirtį. Per šį laikotarpį daugiau nei 200000 būstų Lietuvoje buvo apsaugoti Andriaus vadovaujamos kompanijos parduodamomis spynomis, elektroninėmis spynomis ir seifais.