Įrašas paskelbtas: 2012.06.08
Belaidės elektroninės spynos.

Belaidės elektroninės spynos.

Elektroninės spynos jau buvo aprašytos ankstesniuose straipsniuose, bet nebuvo konkrečiai įvardintas dar vienas jų tipas – belaidės elektroninės spynos. Kaip sako pats pavadinimas – jos yra be laidų jungiančių atskirus elementus. Šioms spynoms nereikia vesti kabelių nuo elektronikos valdymo iki elektromechaninės spynos, iki maitinimo šaltinio, iki kortelių skaitytuvo.

Tradiciniu atveju, elektroniniame durų rakinime šie elementai montuojami atskirai. Ant sienos sumontuojamas skaitytuvas,
kažkur viduje montuojama dėžė su valdikliu, kuris nusprendžia atidaryti šiai kortelei duris ar ne, maitinimo šaltinis visai elektronikai ir duryse montuojama elektromechaninė spyna. Visi šie elementai sujungiami laidais, kurie pakloti statybos metu, duryse ir sienos viduje, po tinku. Sujungiami atskiri elementai į vieną sistemą kuri reguliuoja durų atidarymą: identifikuoja raktą,
pagal įrašytus kriterijus nusprendžia ar atidaryti duris, siunčia signalą elektroninei spynai. Sistema gaunasi pakankamai komplikuota, kad be specialisto pagalbos joje susigaudys toli gražu ne kiekvienas.

Isivaizduokime elektroninę spyną kurioje nereikia atskirų sistemos elementų, bet viskas sujungta į vieną gaminį su skaitytuvu, su valdikliu, su maitinimo šaltiniu ir su elektromechanine rakinimo sistema. Spyna kuri yra vientisas gaminys su visais išvardintais elementais, kuriems nereikia vesti papildomų laidų sienose ir duryse. Tokia spyna turi skaitytuvą, įmontuotą valdiklį, baterijų bloką ir elekromechaninę sankabą. Viskas yra gražios, metalinės durų rankenos viduje, kuri taip pat yra atspari mechaniniam laužimui, gręžimui ir vandalizmui.

Veikimo principas, naudojimas ir netgi montavimas pas tokią spyną yra paprastas: Skaitytuvas identifikuoja raktus, o valdiklis sujungia elektromechaninę sankabą valdančią rankenos nulenkimą. Nesujungus sankabos išorinė rankena tiesiog nevaldo spynos. Tokiai spynai nereikalingas išorinis maitinimas, laidai nuo rozetės ar pakrovimas. Spyna naudoja baterijas įdėtas vidinėje pusėje ir vieno komplekto užtenka iki 90 000 atidarymo ciklų. Vidutiniam vartotojui to užtenka minimum keliems metams, o paskui jas galima lengvai pakeisti. Taip yra todėl, kad ramybės būsenoj spyna nenaudoja energijos. Spyna laukia pridėtos kortelės prie skaitytuvo. Nuskaičius kortelę spyna aktyvuoja elektroniką, sujungia sankabą, o uždarius duris atjungia sankabą ir vėl išsijungia.

Dėl savo koncepcijos, naudojimo ir montavimo paprastumo tokia spyna idealiai tinka buitiniam vartojimui. Sumontavus su saugia mechanine spyna duryse gaunamas saugus, patogus ir paprastas naudojime elektroninis durų rakinimas. Raktų kaina pasidaro pigesnė nei saugių mechaninių, jų įprogramavimas ir trynimas lengvas ir suprantamas buitiniam vartotojui, pamestų raktų trynimas atliekamas greitai ir sutaupo pinigus kitokiu atveju išleistus spynos keitimui.

Auorius Dainius Misulis

Apie autorių

Dainius Misiulis

UAB MOTUSA projektų vadybininkas. Saugumo ir priešgaisrinės apsaugos srityje Dainius dirba jau daugiau nei 12 metų, per tą laiką apsaugojo tūkstančius privačių būstų bei administracinių patalpų durų. Specializuojasi seifų, elektroninės apsaugos bei elektroninių spynų srityje.